Ahmet Paki Kaymaz

ALİ TEKATAŞ'TAN İYİ BİR BELEDİYE BAŞKANI OLUR MU?

Ahmet Paki Kaymaz

İki haftadır köşemizde aksiyonun biri bitiyor diğeri başlıyor.

Suların durulması için zamana ihtiyaç var, önce biz durulalım dedik. Bu hafta aksiyona biraz ara verelim istedik.

Bundan iki ay önce Elazığ’da Belediye başkan aday adaylarını görücüye çıkartmıştık.

Düzenli okuyucularımız hatırlarlar. İlk olarak Ramazan Gürgöze ilgili yorum yapmadan yapmış olduğumuz araştırmaları hemşerilerimize sunmuştuk ve takdir hakkının hemşerilerimizde olduğunu söylemiştik.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bu hafta da her ne kadar kendisi aday adaylığını açıklamasa da, Elazığ’da belediye başkanlık adaylığı için ismi net bir şekilde konuşulan Ali

Tekataş’ı görücüye çıkartacağız. Yapmış olduğumuz araştırmaları yorumsuz, objektif bir şekilde hemşerilerimize takdim edeceğiz ve takdiri yine hemşerilerimize bırakacağız.

Ali Tekataş Jeoloji Mühendisidir.

Tekataş çalışma hayatına ilk önce öğretmen olarak başlamış. Daha sonra, Elazığ Eti Krom A.Ş. Genel Müdürlüğü, AFAD Proje Müdürlüğü, İLBANK A.Ş. Elazığ Bölge Müdürlüğü, Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü ve son olarak Trabzon İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen daha TİSKİ Genel Müdürlüğü görevine devam etmektedir.

Elazığ halkı Ali Tekataş’ın adını ilk olarak İLBANK A.Ş. Elazığ Bölge Müdürü sıfatıyla sık sık duymaya başladı. 

Tekataş İLBANK Bölge Müdürlüğü esnasında, şehrin kadim problemi olan Şorşor Deresi’nin ıslahı konusunda o dönem ki Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ile birlikte yaptığı çalışmayla tanındı ve bu proje onun prestij hizmetlerinin ilki oldu. (Elazığ’ın Şorşor deresine akan bütün kanalizasyonunun atık su arıtma tesisine götürülmesi).

Ali Tekataş’ın İLBANK Bölge Müdürlüğündeki başarılı çalışmaları eski valilerimizden Murat Zorluoğlu’nun dikkatini çekti.  Elazığ’ın efsane Valilerinden Murat Zorluoğlu’nun Van şehrine vali olarak atanması ve kayyumda olan Van Belediye başkanlığı görevini de üstlenmesiyle birlikte Ali Tekataş, Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü olarak Zorlu ile birlikte Van’a gitti.

Tekataş’ın Van’da yapmış olduğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Van ilinin turizminin göz bebeği olan Akdamar Adası’na Van Gölü’nün zemininden döşenen borular ile temiz su götürülmesi, ulusal basında da dikkat çeken icraatları arasındaydı. 

Van’da yapmış olduğu başarılı çalışmalarından dolayı Ali Tekataş, Anadolu Basın Birliği tarafından düzenlenen “Uluslararası Altın Göl Başarı Ödülleri” kapsamında ‘Yılın başarılı isimleri’ ödülüne layık görülmüştü.

Daha sonra Murat Zorluoğlu’nun 2019 yerel seçimlerinde Trabzon Büyük Şehir Belediye Başkanı olmasıyla birlikte, çalışmalarından memnun olduğu Ali Tekataş’ı Trabzon İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü görevine getirdi.

Ali Tekataş’ın TİSKİ’ de Genel Müdür olarak yaptığı çalışmaların tamamını burada yazarsak taraf olduğumuzu düşünebilirsiniz. Yazmazsak da Ali Tekataş’a haksızlık yapmış oluruz.

En iyisi biz ses getiren bazı çalışmalarından bahsedelim.

- Ali Tekataş görev süresi içerisinde 5.7 milyar TL bedelli 99 projeyi hayata geçirmiş. 

- 18 ilçenin içme suyu problemlerini gidermiş. 

- 3 milyon metreye yakın içme suyu hattını bir şehre kazandırmış.

- Dev bütçeli arıtma tesisleri inşa ettirip, Trabzon tarihinde olan arıtma tesisi sayısını 10 yeni tesis ile 4 yılda iki katına çıkartmış. 

- 3 milyar TL bütçeli içme suyu arıtma tesisinin açılışı yapılmış. Şehrin yüzde 90’ına arıtılmış içme suyu hizmeti sunulmuş.

- Yapılan HES (Hidroelektrik Santrali) projeleri ile Trabzon Belediyesi’nin elektrik masraflarını neredeyse ortadan kaldırmış.  

- Türkiye’nin şehircilik alanında marka yarışması olan “Golden City Awards” yarışması 2021 yılı en başarılı büyükşehir belediyesi ödülü altyapı projesi sayesinde 30 büyükşehir belediyesi arasından Trabzon’a verilmiş. 

- Trabzon’da ilk kez uygulanan proje olan  ESİROĞLU HES (Hidroelektrik Santrali) resmen ödül yağmuruna tutulmuş.

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen AB sıfır salınımlı ve fiyat/performans oranı bakımından en iyi proje ödülü almış. 

- Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen yarışmada Jüri Özel Ödülü almaya hak kazanmış. 

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 10. Enerji Verimliliği Forumunda yerel yönetimlere “Örnek Proje” olarak gösterilmiş.

Evet, icraatlarının sadece bir kısmını yazabildiğimizi düşünecek olursak Tekataş’ın başarı apoleti fazlasıyla kabarık. Ali Tekataş’ın basın bülteni olmamak için yapılan çok işi elemek zorunda kaldık. 

Sizler için yapmış olduğumuz amme hizmetinden sonra biz de size sualimizi soralım.

Yorumdan kaçtık, taraf olmamaya özen gösterdik. Sadece bilgi verdik…

Sizce Ali Tekataş’tan iyi bir Belediye başkanı olur mu?

Mühür sizde, karar sizde…

Yazarın Diğer Yazıları