Ahmet Paki Kaymaz

TURAN YILDIZ'DAN İYİ BİR BELEDİYE BAŞAKANI OLUR MU?

Ahmet Paki Kaymaz

Kıymetli dostlarım sizlerin de malumu olduğu üzere köşemizden aday adaylarını tanıtmaya devam ediyoruz. Daha önce AK Parti aday adaylarını köşemizde yorum yapmadan sizlere tanıtmıştık.

Bu hafta da siz kıymetli okurlarımıza yine yorum yapmadan MHP Elazığ belediye başkan aday adayı Turan Yıldız’ı tanıtacağız.

Birçoğunuz Turan Yıldız ismini TV’lerden ve gazetelerden duymuşsunuzdur muhtemelen. MHP camiası zaten tanıyor kendilerini. Hafızalarımızda kalan İnşaat mühendisi olması, Elazığ Şehir Meclisi dönem sözcülüğü ve ÜLKÜ-TEK başkanlığı. 
Velhasıl Pasif bir adam değil. Şehrin problemlerine vakıf ve hemhal olmuş biri.

Turan Yıldız’ı yaptığımız araştırmalara göre sizlere daha detaylı bir şekilde tanıtalım.
Sizlerde hassas olan akıl terazinizde Turan Yıldız’ı tartın ve Turan Yıldız’dan iyi bir belediye başkanı olur mu olmaz mı karar verin.

Bakalım Turan Yıldız hakkında bilmediğimiz neler varmış!

Turan Yıldız 1975 yılında, babasının ilk görev yeri olan Bingöl’de dünyaya gelmiş. İlk ve orta öğrenimini babasının memuriyetinden dolayı farklı yerlerde yapan Turan Yıldız, yükseköğrenimini Fırat Üniversitesinde tamamlamış. 

Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve yine Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümlerinden mezun olan Yıldız, 2012 yılında Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Malzemeleri ABD'de yüksek lisansını tamamlayarak mastır derecesini almış. Birçok ulusal ve uluslararası sempozyumda bildirisi bulunan Yıldız'ın uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri de bulunmakta.

İnşaat Mühendisi olarak bir kamu kurumunda görev yapmakta olan Yıldız, 25 yıllık bir devlet tecrübesine sahip. 

Turan Yıldız’ın Projelendirme, maliyetlendirme, yapı denetim konularının yanı sıra kentsel dönüşüm ve hasar tespit konularında da uzmanlıkları bulunmaktadır.
Elazığ kamuoyunun 24 Ocak 2020'de gerçekleşen Sivrice depreminden sonra tanımaya başladığı Yıldız, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonunun hizmet kollarından biri olan Türk Tarım Orman-Sen Başkan Yardımcısı olarak uzun yıllardır sendikacılık yapmaktadır. ÜLKÜ-TEK Elazığ Şube Başkanlığı görevini de yaklaşık beş yıl boyunca yürütmüştür. 

Turan Yıldız Sivrice depreminden kısa süre önce 55 sivil toplum örgütünü Elazığ Şehir Meclisi çatısı altında bir araya getirmiş ve kurucu başkanı olduğu Elazığ Şehir Meclisi'nin ilk dönem sözcülüğünü de yapmıştır. Turan Yıldız, deprem sonrası şehir adına talepleri, taleplerin takibi ve kamuoyu oluşturmadaki etkinliği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. O dönem Bakanlarla yaptığı görüşmeler ve sorunları direkt muhatabına iletme konusundaki kararlılığı Turan Yıldız’ın dikkat çeken başka bir özelliği. 

Türk Dünyası ile ilgili çalışmaları da bulunan Turan Yıldız, Doğu Türkistan'daki zulme sessiz kalınmaması için en etkin yolun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Doğu Türkistan konusunda millî bir devlet politikası oluşturması ve konunun devlet eli ile uluslarası platforma taşınması gerektiğine inanmış ve bu bağlamda Uluslararası Milli Birlik Platformunun kurulmasına öncülük etmiştir. Onursal üye olarak icrasında yer aldığı Uluslararası Milli Birlik Platformu, o dönem Türk Dünyası ile ilgili görevlendirilen Binali Yıldırım ile görüşmüş, düşüncelerini bir rapor olarak sunmuşlar.

Netice olarak; Kamuda ki 25 yıllık deneyimi, ülkücü camianın içinden gelmesi, sivil toplumlardaki dikkat çeken çalışmaları, insanları bir amaç etrafında bir araya getirme becerisi, şehrin sorunlarına vakıf olması, sorunları direkt muhatabına taşıması, inşaat mühendisi olması, akademik yeterlik, temsiliyet ve liderlik vasıfları ile öne çıkan Turan Yıldız, Elazığ belediye başkan adaylığı için üzerinde durulması gereken bir isim.

MHP camiası ne düşünür bilmem ama Turan Yıldız MHP’nin Elazığ belediye başkan adayı olabilecek potansiyele sahip.

Her zaman ki gibi karar halkımızın. 

Turan Yıldız’dan iyi bir belediye başkanı olur mu? 

Olmaz mı?

Yazarın Diğer Yazıları