Ahmet Paki Kaymaz

BERMUDA SİYASET ÜÇGENİ

Ahmet Paki Kaymaz

AK Parti’de resmi müracaat tarihi başladı.

Tahminlerimize göre Aralık başı gibi AK Parti Elazığ belediye başkan adayı belirlenmiş olur.

Aday belirleme zamanının kısalması demek, ayak oyunlarının hız kazanması anlamına geliyor.

Şimdi sizlere bu ayak oyunlarından zülfü yâre dokunmadan bahsedeceğim.

Bermuda siyaset üçgeni ne demek? Merak ediyorsunuz biliyorum.

Bermuda şeytan üçgenini hepiniz bilirsiniz. Halen daha sırrı çözülememiş olan, çok sayıda uçak ve geminin kaybolduğu Atlantis okyanusunda girdap oluşan bir bölge.

Bermuda siyaset üçgeni ise, içerisinde her türlü riyakârlığı, yalan rüzgârını, hile ve hurdayı barındıran, gerçek dışı samimiyetin siyasi hırslarla birlikte zirve yaptığı, şeytanın bile gururla ve ibretle izlediği siyasi bir girdap…

Peki, bu üçgen ne demek dediğinizi duyar gibiyim.

Arkadaşlar, üçgen üç köşesi olan, üç açısı olan geometrik bir şekil.

Tabi ki sorunuzun cevabı bu değil. 

Saçmaladım farkındayım.

Hepimizin anlayacağı lisanda, ezcümle; başlığımızdaki üçgen, sacın 3 ayağını anlatıyor.

Ben niye kendimi zorluyorum ki!

En iyisi hemen konuya geçelim, sizler de mevzuyu tam olarak anlamış olacaksınız.

Yukarıda ki gevezelik için de ayrıca özür dilerim!

AK Parti Elazığ belediye başkan adayının belirlenmesinde etkili olacağı öngörülen, sacın 3 ayağı mevcut.

1-) Elazığ İl Başkanlığı
2-) Elazığ Milletvekilleri
3-) Ankara’da AK Parti teşkilatlarında yetkili ve AK Parti MKYK’da bulunan Elazığlı meşhur siyasetçilerimiz.

Mevcut belediye başkanını bu sacayaklarının içerisine dâhil etmedik çünkü kendileri de potansiyel aday adayı. 

Şimdi biraz mevzuyu detaylandıralım, yazımız sıkıcı olmaktan çıksın.

Hangi aday adaylarının hangi sacayakları ile nasıl bir ilişki içerinde olduğundan bahsedelim.

ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI

Anlaşılan veya bizim gördüğümüze göre diyalog noktasında Şahin Başkan bu sacayakları ile ilişkilerini pek de iyi tutamamış.

Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ile ittifakta olduğunu bildiğimiz Şahin Şerifoğulları, il başkanının desteğini almış gibi görünüyor. Ancak genel seçimler sonrası dedikodusu ayyuka çıkan AK Parti belediye başkanının gizli yürütmüş olduğu il başkanı arayışları Şerafettin Yıldırım’ın hafızasına silinmez yazıyla yazılı. (Bu kısım bilgiye değil, sevgiye dayalı.)
AK Parti birinci sıra milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, milletvekilliği seçim sürecindeki tam desteğinden dolayı Şahin Şerifoğulları’nın arkasında duvar gibi duracak görünüyor. Her ne kadar dedikodular Erol Keleş’in “Beni kimse milletvekili yapmadı, ben kendi mücadelem ile milletvekili oldum” şeklinde söylediği konuşulsa da şimdilik bunlar dedikodu olmaktan öteye gitmiyor.

Kamuoyunda Mahmut Rıdvan Nazırlı’nın Şerifoğulları’na destek olmayacağı konuşuluyor. Nazırlı kartını açık oynadı ve Haydar Evliyaoğlu’na destek olacağını açık bir şekilde beyan etti. Hatta kulislerdeki dedikoduya göre Nazırlı, Şahin Şerifoğulları aday olmasın diye elinden geleni yapacakmış. (Bu da doğrudan muhatabından duyduğumuz bir konu olmayıp nerdeyse bütün şehrin konuştuğu bir dedikodu)

Ejder Açıkkapı her ne kadar rengini belli etmese de Şahin Şerifoğulları’nı istemediğini Ak Parti kulislerinden duyuyoruz. Yani Şahin Şerifoğulları’na bir gol de Ejder Açıkkapı’dan gelecek gibi görünüyor.

Şahin Şerifoğulları’nın en büyük destekçilerinden biri de Metin Bulut. Metin Bulut her ne kadar MKYK üyeliğini kaybetse de teşkilat başkan yardımcılığı görevine devam ediyor. Metin Bulut’un gücü, kuvveti ve dahi takati kâfi gelirse Şahin Şerifoğulları’nı AK Parti belediye başkan adayı yapmak için var gücüyle çalışacak.

Mücahit Yanılmaz da Şahin Şerifoğulları’nın adaylığının önündeki en büyük engellerden biri. Genel seçimlerde 4. Sıradan milletvekili adayı olan Mücahit Yanılmaz, milletvekili olamama gerekçesini Şahin Şerifoğulları’na bağlıyor. AK Parti’deki kongre sonrası MKYK yedek üyesi seçilen Mücahit Yanılmaz aynı zamanda yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcılığı görevini de yeniden aldı.

Yeni MKYK üyemiz Ömer Serdar taraf değilmiş gibi görünse de aday adaylarının hepsine kırmızı gül dağıtıyor. Palu damarı ağır basmazsa Ömer Serdar son dakikaya kadar rengini belli etmeyecekmiş gibi görünüyor.

Velhasıl, bu kadar karşı cepheye rağmen Şahin Şerifoğulları savaşı kazanır da yeniden AK Parti belediye başkan adayı olursa kelebeğin intikamının acı olacağa benziyor!

Şahin Şerifoğulları’na karşı açılan cephelerin hepsinin şahsi husumetlerden kaynaklanması, daha önce de defalarca söylediğimiz gibi AK Parti’deki siyasi anlayışın dava ruhundan çıkıp nerelere evirildiğinin en büyük göstergesi. Neyse, en iyisi bayramlık ağzımı açmayayım, sonra fitneci diyorlar!

RAMAZAN GÜRGÖZE

6 yıl AK Parti Elazığ il başkanlığı yapmış olan Ramazan Gürgöze, tabiri caizse siyasetin kurdu.

Gürgöze AK Parti il başkanı Şerafettin Yıldırım’ın desteğini alır mı? Tabi ki alamaz!

Gürgöze’ye AK Parti milletvekillerinin hiçbirinden destek yok.

Mücahit Yanılmaz, zinhar Ramazan Gürgöze’nin belediye başkan adayı olmasını istemez.

Ramazan Gürgöze’nin Metin Bulut ile ilişkisi neredeyse hasım denilecek seviyede.

Ömer Serdar ise soru işareti.

Peki, Ramazan Gürgöze yani yılların kurt siyasetçisi neyine güvenip de AK Partiden belediye başkan adayı olmak istiyor?

Dedik ya! Ramazan Gürgöze yılların siyasetçisi diye!

Yukarı da saydığımız sacın üçayağı Ramazan Gürgöze’nin umurunda bile değil. Çünkü Ramazan Gürgöze çok iyi biliyor ki karar verecek olan merci asla ve asla sacın bu üçayağını dikkate almıyor.

6 yıllık AK Parti il başkanlığı döneminde heybesine koyduğu sağlam dostluklar, reise yakın siyasetçiler…

Evet, Ramazan Gürgöze Cumhurbaşkanı’na çok yakın olan bu dostlarına güveniyor.

Sacın üçayağı mı yoksa Ramazan Gürgöze’nin sağlam zannettiği dostlukları mı galip gelecek, fazla değil, az zaman sonra öğreneceğiz.

HAYDAR EVLİYAOĞLU

Haydar Evliyaoğlu İl Başkanlığı, milletvekilliği ve şimdi de belediye başkan adaylığı için AK Parti’nin siyasi arenasında boy gösteriyor.

Artık sıranın kendisine geldiğini düşünen Haydar Evliyaoğlu, Şahin Şerifoğulları ile belediye nikâhlı olan Şerafettin Yıldırım’dan destek alma konusunda çok da ümitsiz değil!

Milletvekili olarak Mahmut Rıdvan Nazırlı’dan tam destek alan Evliyoğlu’nun diğer bir vekil destekçisi son dönemeçte Ejder Açıkkapı olabilir.

Haydar Evliyaoğlu’nun Prof. Dr. Erol Keleş’ten destek alması imkânsız.

Hısım oldukları Mücahit Yanılmaz’dan destek ümidi fazlasıyla var olan Haydar Evliyaoğlu tam tersi Metin Bulut duvarına da toslayabilir.

Ömer Serdar ile Palu bağı olan Haydar Evliyaoğlu kendini ziyadesi ile şanslı görüyor.

İlaveten benim gibi şeyh torunu olması ve duaları da alması hasebiyle uçuşa geçmeye hazır jet gibi pusu da beklemekte!…

Son olarak Elazığ belediye başkan aday adaylık resmi müracaatını yapmak için, Gazze’de bebekler katledilirken davul zurna çaldıran Haydar Evliyaoğlu’nu buradan kınıyorum.

DR. ABDULLAH KARADAĞ

Doktorasını kentsel dönüşüm üzerine yapmış olan, Türkiye’deki sayılı kentsel dönüşüm uzmanlarından biri olan Dr. Abdullah Karadağ tam bir kapalı kutu.

Belediye başkanlık adaylığı için sacın üçayağından da pek ümitli olmayan Dr. Abdullah Karadağ siyaseten avantaj sağlamak için çadırını Ankara’ya kurmuş durumda.

KENTSEV mütevelli heyeti üyesi olması hasebi ile Ankara’da güçlü ilişkileri olan Dr. Abdullah Karadağ menzile ulaşabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

ALİ TEKATAŞ

Ali Tekataş’a, belediyecilik ve yöneticilik konusunda tecrübesini düşündüğümüzde en ciddi aday adayı diyebiliriz. 

Şerafettin Yıldırım doğrudan destek olmayacaktır.

Erol Keleş, yukarıda da belirttiğim gibi Şahin Şerifoğlulları’na zimmetlendiği için Tekataş’a destek olmaz.

Ejder Açıkkapı destek olabilir ama kesinlikle köstek olmaz.

Mahmut Rıdvan Nazırlı Evliyaoğlu’na destek olur demiştik. Tekataş için olumsuz düşüneceğini zannetmiyorum.

Metin Bulut asla destek olmaz. Mücahit Yanılmaz belediye başkanıyken Ali Tekataş İl Bank Bölge Müdürüydü. O dönem çok uyumlu çalışmışlardı. Destek olabilir. Ömer Serdar kapalı kutu…

Gelelim Tekataş’ın en büyük avantajlarına…

Herkes biliyor ki, başta Elazığ eski Valisi Murat Zorluoğlu olmak üzere Trabzon siyaseti Ali Tekataş’ı destekliyor. Türkiye’yi Trabzonluların yönettiğini düşündüğümüzde Ali Tekataş, AK Partinin en ciddi adaylarından biri.

Ali Tekataş’la Dr. Abdullah Karadağ’ın ortak avantajına gelecek olursak… 

Sacın üçayağıyla ikisinin de bir problemi yok. Kim kimi desteklerse desteklesin hemen hemen hiçbiri bu iki isim için de olumsuz düşünmez. Yani kendi destekledikleri olmadığında hemen hemen hepsi de bu iki isme hayır demez. Bana göre bu ikisinin de en büyük avantajı. 

Yazıda adı geçenler bana kızmasın. Onlar da siz de biliyorsunuz ki, yazdıklarımın hepsi kulislerde konuşulan konular.

Yok, yine de bana kızacaklar olursa…

Paki Baba Dergahında çaya bekliyorum!

Yazarın Diğer Yazıları